Top 12+ món hải sản Phú Quốc không thể bỏ lỡ ở đảo ngọc

Phu Quoc është një nga parajsat turistike që tërheq turistët japonezë në Vietnam. I famshëm për detin e tij të pasur me burime natyrore, ishulli i perlave posedon burime të freskëta dhe të ndryshme ushqimesh deti. Shiko 12 pjata me Cakhia TV Ushqim deti Phu Quoc që nuk mund të humbisni kur udhëtoni këtu.

1. Sallatë me harengë

Ky është një specialitet që duhet ta provoni kur të vini në Phu Quoc. Sallata me harengë njihet nga shumë konsumatorë për shijen e saj të shijshme dhe përpunimin unik kur shijoni harengën e papërpunuar. Në këtë sallatë, harenga e sapo kapur do të mbahet mishi më i mirë, do të ruhet në një temperaturë të ftohtë dhe do të përdoret brenda ditës për të siguruar freski.

Ushqim deti Phu Quoc

Pjata speciale që nuk duhen humbur (Burimi: Koleksione)

Kjo sallatë është kombinimi perfekt i harengës së ëmbël dhe të përtypur me perime të ftohta pylli. Përveç kësaj, shija e kësaj pjate përmirësohet edhe duke u kombinuar me kikirikë, kokos të grirë dhe salcë zhytjeje.

Vende të sugjeruara për të shitur sallatë të shijshme harengë:

 • Dyqan vietnamez: Rruga 24 Tran Hung Dao, qyteti Duong Dong, qytet. Phu Quoc
 • Hanh Nhung: Rruga 82 – 84 30/4, qyteti Duong Dong, Qyteti. Phu Quoc

2. Gaforrja proshutë Ninh

Gaforrja Ham Ninh është gjithashtu një specialitet që nuk mund ta humbisni. Për të shijuar shijen e shijshme, duhet të shkoni në fshatin “origjinal” të peshkimit Ham Ninh. Gaforrja kapet çdo ditë, kështu që është jashtëzakonisht e freskët, megjithëse gaforrja nuk është shumë e madhe, mishi i fortë dhe i ëmbël do të pushtojë edhe darkuesit më të mundimshëm.

Restorant me ushqim deti Phu Quoc

Gaforret e famshme Ham Ninh në Phu Quoc (Burimi: Koleksione)

Në varësi të kohës, çmimi i gaforreve do të variojë nga 200,000 deri në 250,000 VND/kg. Për shkak se gaforret Ham Ninh janë relativisht të vogla, 1 kg do të japë rreth 4-5 peshq. Mund t’i kërkoni restorantit që ta përpunojë sipas shijes tuaj si p.sh.: tamarind i zier në avull, i pjekur, i pjekur me kripë, petë gaforre, …

Vende të sugjeruara për të shitur gaforre të shijshme Ham Ninh:

 • Baby Crab Floating Restaurant: Rach Ham, Ham Ninh, City. Phu Quoc
 • Fshati i peshkimit Hanh Nhung: Rruga Provinciale 47, Komuna Ham Ninh, Qyteti. Phu Quoc

3. Perlat femra

Kjo pjatë me ushqim deti Phu Quoc ndoshta nuk njihet nga shumë turistë. Kjo është një lloj midhjeje që mund të japë perla, por kur jeton në mjedis natyror përqindja e midhjeve me perla është shumë e ulët. Shumica e peshkatarëve në Phu Quoc mund të kapin këtë lloj midhjesh, kështu që shumë fshatra peshkimi gjithashtu e kanë vendosur këtë delikatesë në meny.

hani ushqim deti në phu quoc

Perlat femra janë pak të njohura për turistët (Burimi: Koleksione)

Mishi i perlave femërore përmban shumë vlera ushqyese, shija është jashtëzakonisht e shijshme, kështu që ata që e kanë provuar patjetër nuk do ta harrojnë. Pjata më e njohur janë midhjet e pjekura në skarë me yndyrë qepë, të lyera me salcë peshku për të përmirësuar shijen e gjellës. Kjo perle femër perle ka një çmim prej rreth 50,000 – 70,000 VND/fëmijë

Sugjerime për vende për të shitur perla dhe perla të shijshme:

 • Restorant Blue Sea: Grupi 9, Rach Hamlet, Komuna Ham Ninh, Qyteti. Phu Quoc
 • Ham Ninh Quan: Ura Rach Goc, Komuna Ham Ninh, Qyteti. Phu Quoc

4. Supë me gaforre

Pudingu i gjakut të gaforres është një nga pjatat “luksoze” në Phu Quoc. Procesi i përgatitjes së kësaj pjate është jashtëzakonisht i përpunuar dhe kërkon përbërës të shtrenjtë. Për të marrë një pjesë të shijshme të gjakut të gaforreve, shefi i kuzhinës duhet të zgjedhë gaforre të mëdha, të freskëta, të forta, në formë tulle, që peshojnë nga rreth 700 g në 1 kg.

Restorant i shijshëm me ushqim deti në Phu Quoc

Pudingu i gjakut të gaforres është i përpunuar në mënyrë të hollësishme (Burimi: Mbledhur)

Mënyra e përgatitjes së kësaj pjate është gjithashtu shumë e sofistikuar, e përbërë nga 2 pjesë: mish gaforre e marinuar paraprakisht dhe gjak gaforre. Pasi të jetë zier gaforrja, mishi hiqet dhe përzihet me disa erëza, pastaj pritet gjaku i gaforres dhe spërkatet mbi mish. Në fund shtoni cilantro, perilla, borziloku dhe gjethet e kanellës për ta bërë gjellën më të shijshme. Kjo pjatë do të shërbehet me letër orizi dhe disa perime të tjera.

Vende të sugjeruara për të shitur puding të shijshëm të gjakut të gaforreve:

 • Thuan Kieu 2: Skelë, fshati i peshkimit Ham Ninh, qytet. Phu Quoc
 • Përshëndetje Restorant: Nr. 66 Tran Hung Dao, qyteti Duong Dong, TP. Phu Quoc

5. Peshku Cobia

Cobia, i njohur edhe si cobia, është një peshk me vlera të larta ushqyese, që përmban shumë Omega, Kalcium, Proteina, Aminoacide të cilat janë shumë të mira për organizmin. Cobia është gjithashtu shumë beninje dhe ka pak kockë, e përshtatshme për të rriturit dhe fëmijët.

Restorant i shijshëm me ushqim deti Phu Quoc

Cobia ka vlera të larta ushqyese (Burimi: Mbledhur)

Peshku cobia mund të shndërrohet në shumë pjata të shijshme dhe tërheqëse si: hotpot cobia, cobia e gatuar me kërcell bambuje të thartë, supë cobia me ananas, cobia e skuqur me salcë peshku etj.

Vende të sugjeruara për të shitur cobia të shijshme:

 • Restorant Phu Quoc Xanh: Nr. 26 Suoi Da Ban, Ben Tram Hamlet, City. Phu Quoc
 • Restoranti On The Rock: Alley 8 Le Thuc Nha, Komuna Cua Duong, City. Phu Quoc

6. Bilbili i së nesërmes

Coi Bien Mai është gjithashtu një nga pjatat e shijshme të detit Phu Quoc që nuk mund të humbisni kur të vini në ishullin e perlave. Shija e shijshme e Bien Mai me siguri do të bëjë që çdo darkues të “dashurohet”. Bilbili është zakonisht më i madh se gishti i madh, ka një shije të ëmbël, pak të përtypur dhe përpunohet në shumë pjata të shijshme.

Bilbili i ushqimeve të detit Phu Quoc

Bilbili Bien Mai mund të përpunojë shumë pjata (Burimi: Mbledhur)

Duhet përmendur disa nga pjatat e bëra nga bilbil Bien Mai që mund të shijoni në Phu Quoc: të pjekura në skarë me yndyrë qepë, të gatuara me qull, salcë djegës të kripur, petë të skuqura me bilbil Bien mai etj. Çmimi është relativisht i lartë rreth 350.000 – 400.000 VND/kg, rreth 65-80 kërcell

Sugjerime për vende për të shitur bilbila të shijshme Bien Mai:

 • Ham Ninh Quan: Ura Rach Goc, Komuna Ham Ninh, Qyteti. Phu Quoc
 • Përshëndetje Restorant: Nr. 66 Tran Hung Dao, qyteti Duong Dong, TP. Phu Quoc

7. Abalone

Përveç vlerave ekonomike, abaloni është edhe një material me vlera të larta ushqyese. Kjo pjatë është jashtëzakonisht ushqyese dhe ka aftësinë për të stabilizuar sheqerin në gjak, për të ushqyer gjakun, për të ushqyer veshkat, për të rritur shikimin, për të luftuar dobësinë dhe për të rregulluar gjakun, etj. Me përfitimet e mësipërme, abalone është një nga pjatat më të shtrenjta në Phu Quoc.

Phu Quoc ushqim deti i pjekur në skarë

Abaloni i rrallë ka një çmim të lartë (Burimi: Koleksione)

Abalone ka shumë çmime të ndryshme bazuar në madhësinë dhe freskinë, lloji më i lirë kushton rreth 550,000 VND / kg dhe më i shtrenjti mund të jetë deri në 15,000,000 VND / kg. Nga balona mund të përgatisni shumë pjata si: qepë të pjekur në skarë, qull, petë të skuqura, supë, …

Vende të sugjeruara për të shitur balona të shijshme të pjekur në skarë:

 • Restoranti On The Rock: Alley 8 Le Thuc Nha, Komuna Cua Duong, City. Phu Quoc
 • Trung Duong Marina: 136 Street 30/4 Quarter 1, Duong Dong town, City. Phu Quoc

8. Karkaleca Mantis

Karkaleca Mantis, e njohur edhe si sipërfaqe, është një pjatë që shumë konsumatorë e duan kur shijojnë ushqim deti Phu Quoc. Edhe pse ky lloj karkaleca ka një lëvozhgë të fortë dhe është më e vështirë për t’u qëruar se llojet e tjera të karkalecave, mishi është më i butë dhe më aromatik, ndaj pëlqehet nga shumë turistë.

Karkaleca deti Phu Quoc

Karkaleca mantis e butë dhe tërheqëse (Burimi: Mbledhur)

Karkaleca Mantis në Phu Quoc është zakonisht më e madhe se zonat e tjera detare dhe ka një prodhim të madh, kështu që çmimi është relativisht më i butë. Çmimi do të variojë nga 250,000 deri në 550,000 VND/kg në varësi të madhësisë së karkalecave, sa më i madh të jetë karkaleca, aq më i lartë është çmimi.

Vende të sugjeruara për të shitur karkaleca të shijshme mantis:

 • Restoranti Ra Khoi: Rruga 131 30/4, qyteti Duong Dong, qyteti. Phu Quoc
 • Restorant Cau Ba: Grupi 12, Rach Ham Hamlet, Komuna Ham Ninh, Qyteti. Phu Quoc

9. Enët me kërmilli

Ujërat e ishullit Phu Quoc janë shtëpia e numrit më të bollshëm dhe të larmishëm të kërmijve të detit në vendin tonë. Nga llojet e zakonshme si: kërmijtë e thonjve, kërmijtë kërcyes, fiston, kërmijtë me gjemba, kërmijtë e dhjamosur deri tek ato me vlerë të lartë ekonomike si kërmijtë balone, kërmijtë heliotrop, kërmijtë e filxhanit, gocat e qumështit, kërmijtë hudhër, kërmijtë me temjan, janë në dispozicion kërmijtë e temjanit, kërmijtë e temjanit, cmimi eshte shume i volitshem.

Kërmilli Phu Quoc ushqim deti

Phu Quoc ka një shumëllojshmëri kërmijsh (Burimi: Koleksione)

Për këto lloj kërmijsh, mund t’i blini në tregun e prodhimeve të detit Duong Dong dhe t’i ktheni në hotel ose në banesën tuaj falë përpunimit të thjeshtë, çmimi do të jetë më i lirë. Nëse ju pëlqejnë ushqimet e shijshme si salca e vezëve të kripura, salca e tamarindës, limoni i zier në avull etj., mund të shkoni në restorante, çmimi nuk është shumë i ndryshëm.

Vende të sugjeruara për të shitur pjata të shijshme me kërmilli:

 • Ushqim deti Phuong Hoang: 70B Tran Hung Dao, qyteti Duong Dong, qytet. Phu Quoc
 • Baby Crab Floating Restaurant: Rach Ham, Ham Ninh, City. Phu Quoc

10. Vezë kallamarësh

Ajo që i bën klientët të duan kallamarët e vezëve në Phu Quoc është sepse kallamarët në këtë zonë ishulli me perla nuk janë të ndotura me merkur, i cili ndihmon në mbrojtjen e shëndetit. Përveç kësaj, kallamari përmban gjithashtu shumë Omega 3 të aftë për të reduktuar yndyrën në mëlçi, duke rritur DHA, Selen për të ndihmuar në forcimin e sistemit imunitar, Kolinë e rëndësishme për mëlçinë dhe trurin.

Kallamar vezë me ushqim deti Phu Quoc

Vezët e kallamarit janë më të mirat në muajin e dytë hënor (Burimi: Mbledhur)

Përveç kësaj, kallamari i vezës Phu Quoc konsiderohet gjithashtu të jetë më i trashë, më i ëmbël dhe më i ashpër se kallamarët në detet e tjera. Për të shijuar vezët cilësore të kallamarëve, duhet të zgjidhni sezonin nga shkurti deri në maj të kalendarit hënor, ky është sezoni i shumimit, kështu që numri i vezëve do të jetë gjithnjë e më i shijshëm.

Vende të sugjeruara për të shitur vezë të shijshme kallamarësh:

 • Restorant Bup: Rruga 108 30/4, qyteti Duong Dong, TP. Phu Quoc
 • Restoranti On The Rock: Alley 8 Le Thuc Nha, Komuna Cua Duong, City. Phu Quoc

11. Nhum

Iriqi i detit, i njohur edhe si iriq deti, është një lloj ushqimi deti që përmban shumë lëndë ushqyese të shëndetshme. Mishi i kërpudhave përmban shumë kalcium, hekur, zink, yndyrë, vitamina etj për të ndihmuar trupin të rrisë rezistencën. Falë kësaj, neem krahasohet edhe me “xhinsenin e detit”, por ka një çmim shumë më të lirë, kështu që është i dashur nga shumë njerëz.

Iriqi i pjekur në skarë me ushqim deti Phu Quoc

Yndyrë e shijshme e qepës së pjekur në skarë (Burimi: Mbledhur)

Me aftësinë për të shtuar minerale në trup që shpesh iriqi i detit sillet për të gatuar qull, kjo pjatë i ndihmon pacientët të rikuperohen në mënyrë jashtëzakonisht efektive. Mund të sillni edhe iriq deti për t’u pjekur me yndyrë qepë ose me limoni, që të dyja janë shumë të shijshme.

Sugjerime për vende për të shitur Nhum të shijshëm:

 • Restorant Lava: Rruga Tran Hung Dao, Duong To Komuna, qytet. Phu Quoc
 • Përshëndetje Restorant: Nr. 66 Tran Hung Dao, qyteti Duong Dong, TP. Phu Quoc

12. Kastravec deti

Falë përmbajtjes së lartë ushqyese, kastravecat e detit kapen shumë. Aktualisht, kastravecat e detit janë renditur si specie të rralla detare, sepse prodhimi i mbetur është shumë i vogël. Megjithatë, në ujërat e ishullit Phu Quoc, kjo lloj jete detare është ende shumë e bollshme dhe cilësia vlerësohet shumë. Çmimi për 1 kg kastravec deti të freskët varion nga 500,000 deri në 1,700,000 VND, kastraveci i thatë i detit do të kushtojë rreth 2,500,000 deri në 3,000,000 VND/kg.

Kastravec deti Phu Quoc ushqim deti

Kastraveci i detit ka vlera të larta ushqyese (Burimi: Mbledhur)

Kastraveci i detit përmban shumë vitamina dhe minerale që mund të mbështesin trupin si kalcium, hekur, magnez, vitamina A, B2, B3,… Kjo krijesë deti gjithashtu ka aftësinë për të luftuar kancerin, për të rritur rezistencën, për të stabilizuar presionin e gjakut. yndyrë gjaku, etj. Për të shijuar kastravecat e freskëta të detit, duhet të vini në Phu Quoc rreth nëntorit deri në prill, sepse deti është i qetë në këtë kohë, kështu që do të jetë më e lehtë për të kapur kastravecat e detit.

Vende të sugjeruara për të shitur kastravec deti të shijshëm:

 • Përshëndetje Restorant: Nr. 66 Tran Hung Dao, qyteti Duong Dong, TP. Phu Quoc
 • Ngu Uyen Phu Quoc: 336 Nguyen Trung Truc, qyteti Duong Dong, qyteti. Phu Quoc

Parajsa turistik Phu Quoc nuk është i famshëm vetëm për plazhet e tij të bukura, por edhe pjatat këtu i bëjnë vizitorët nostalgjikë. Phu Quoc Ushqim deti jashtëzakonisht i larmishëm dhe çmimi është gjithashtu shumë i përballueshëm, kështu që ushqimorët mund të shijojnë me lehtësi turneun e ushqimit. Ju lutemi ruajeni menjëherë këtë artikull nëse planifikoni të vini në ishullin e perlave dhe mos harroni të rezervoni përmes aplikacionit Cakhia TV për oferta tërheqëse.

lidhjen e shkarkimit të aplikacionit go2joy në iOS aplikacioni për android go2joy

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 12+ món hải sản Phú Quốc không thể bỏ lỡ ở đảo ngọc . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Tham Khảo Thêm:  Bún kèn Phú Quốc - Giải mã độ hot của món ăn đặc sản mới lạ

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *

© 2023 Cakhia TV - WordPress Theme by WPEnjoy